The cows have purchased a yogurt factory that makes world-famous Yucky Yogurt. Over the next N (1 <= N <= 10,000) weeks, the price of milk and labor will fluctuate weekly such that it will cost the company C_i (1 <= C_i <= 5,000) cents to produce one unit of yogurt in week i. Yucky's factory, being well-designed, can produce arbitrarily many units of yogurt each week.
Yucky Yogurt owns a warehouse that can store unused yogurt at a constant fee of S (1 <= S <= 100) cents per unit of yogurt per week. Fortuitously, yogurt does not spoil. Yucky Yogurt's warehouse is enormous, so it can hold arbitrarily many units of yogurt.
Yucky wants to find a way to make weekly deliveries of Y_i (0 <= Y_i <= 10,000) units of yogurt to its clientele (Y_i is the delivery quantity in week i). Help Yucky minimize its costs over the entire N-week period. Yogurt produced in week i, as well as any yogurt already in storage, can be used to meet Yucky's demand for that week.
InputYucky Yogurt owns a warehouse that can store unused yogurt at a constant fee of S (1 <= S <= 100) cents per unit of yogurt per week. Fortuitously, yogurt does not spoil. Yucky Yogurt's warehouse is enormous, so it can hold arbitrarily many units of yogurt.
Yucky wants to find a way to make weekly deliveries of Y_i (0 <= Y_i <= 10,000) units of yogurt to its clientele (Y_i is the delivery quantity in week i). Help Yucky minimize its costs over the entire N-week period. Yogurt produced in week i, as well as any yogurt already in storage, can be used to meet Yucky's demand for that week.
* Line 1: Two space-separated integers, N and S.
* Lines 2..N+1: Line i+1 contains two space-separated integers: C_i and Y_i.
Output* Lines 2..N+1: Line i+1 contains two space-separated integers: C_i and Y_i.
* Line 1: Line 1 contains a single integer: the minimum total cost to satisfy the yogurt schedule. Note that the total might be too large for a 32-bit integer.
Sample Input4 5 88 200 89 400 97 300 91 500Sample Output
126900Hint
OUTPUT DETAILS:
In week 1, produce 200 units of yogurt and deliver all of it. In week 2, produce 700 units: deliver 400 units while storing 300 units. In week 3, deliver the 300 units that were stored. In week 4, produce and deliver 500 units.
In week 1, produce 200 units of yogurt and deliver all of it. In week 2, produce 700 units: deliver 400 units while storing 300 units. In week 3, deliver the 300 units that were stored. In week 4, produce and deliver 500 units.
#include <iostream>
#include <stdio.h>
#include <algorithm>
using namespace std;
long long c[10000],y[10000],ans;
int main()
{
int i,n,s;
while(~scanf("%d%d",&n,&s)){
ans=0;
for(i=0;i<=n-1;i++){
scanf("%d%d",&c[i],&y[i]);
if(i!=0){
c[i]=min(c[i-1]+s,c[i]);
}
ans+=c[i]*y[i];
}
printf("%lld\n",ans);
}
return 0;
}残念的英语
题意是牛奶每周生产价格会有变化,公司有足够大的仓库储存牛奶,给出每单位牛奶每周储存需要的费用s,将来n周每周每单位牛奶的价格以及客户需求量,求将来n周所需最小生产成本
这道题只要每次取min(c[i-1]+s,c[i])就可以,将上周生产的最小价格加上一周的储存费用,与这周直接生产作比较
本文介绍了一个关于Yucky Yogurt工厂的生产调度问题,目标是在未来N周内根据变化的成本和客户需求,通过最优的生产和存储策略来最小化总成本。文中提供了一段C++代码实现,通过动态规划的方法解决了这一问题。

被折叠的 条评论
为什么被折叠?



